جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   دوشنبه 3 مهر 1396 - 08:47:43 ق.ظ

ارائه آمار عملکرد خدمات ثبتی در جلسه شورای قضایی استان

سید رضا صدری مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی در جلسه شورای قضایی استان آمار عملکرد ثبت اسناد واملاک استان مرکزی در سال 95 و 5 ماهه اول سال 96 را ارئه نمود

سید رضا صدری مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی در جلسه شورای قضایی استان آمار عملکرد ثبت اسناد واملاک استان مرکزی در سال 95 و 5 ماهه اول سال 96 را ارئه نمود

وی گفت در سال گذشته در استان مرکزی 11021 واقعه ازدواج ثبت شده که نسبت به سال گذشته 8 درصد کاهش را نشان می دهد و همچنین واقعه طلاق با کاهش 5 درصدی معادل  3280 مورد می باشد

همچنین وی افزود در سال گذشته قریب به 213 هزار سند در دفاتر استان مرکزی ثبت شده که از این تعداد نزدیک به 50 درصد اسناد وکالت نامه می باشد. ایشان  جهت اطلاع مسئولین و قضات شورای قضایی استان تشریح نمودند در سایت سازمان ثبت کلیه اسناد با شناسه یکتا و رمز تصدیق قابل راستی آزمایی می باشد.

مدیر کل استان مرکزی اعلام نمودند در سال گذشته با توجه به پیگیری های مداوم اداره کل موفق به پاسخگویی 90 درصد  استعلامات و ثبت 94 درصد از خلاصه معاملات در کمتر از 48 ساعت در استان شده که این امر در 5 ماهه اول سال 96 موجب پاسخگوی به 93 درصد استعلامات و ثبت 96 درصد خلاصه معاملات در کمتر از 48 ساعت گردیده و این از مزایای ثبت نوین می باشد که با بررسی گزارشات سیستمی و برطرف کردن نقاط ضعف می توان خدمات ثبتی را تسریع کرد.

در راستای قانون تعیین تکلیف اراضی و املاک فاقد سند رسمی استان مرکزی از 23336 مورد تقاضای ثبت شده 20044 مورد رسیدگی شده  که از این تعداد  16928 مورد رای و 3116 پرونده هم تصمیم هیات صادر شده تعداد 3292 مورد در هیات ها در جریان می باشد که عمدتا مربوط به واحد ثبتی ساوه می باشد دیگر واحد های ثبتی رسیدگی پروند ها به روز می باشد.

صدری گفت این اداره کل در آمار رتبه بندی که توسط اداره املاک سازمان تهیه می شود سال 95 در پنج  ماه موفق به کسب رتبه اول و در هفت ماه دیگر در بین 10 استان برتر کشور بوده است.

در پایان نیز جهت آشنای اعضای شورای قضایی توضیحات جامع و کاملی در مورد شبکه موقعیت یاب شمیم ارئه نمودند و اعلام کردند در استان مرکزی دو نقطه ثابت در واحد های ثبتی اراک و زرندیه تعبیه شده که هر یک تا شعاع 150 کیلومتر را پوشش می دهند  که این سامانه باعث شده که دقت نقشه برداری به 5 سانتیمتر افزایش یاید.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است